Nawigacja

Zgłoszenia w sprawie naruszeń prawa w Urzędzie Regulacji Energetyki (zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów)

  1. Zgłoszenia może dokonać osoba fizyczna, która w kontekście związanym z pracą uzyskała informację o naruszeniu prawa w zakresie wskazanym w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, dalej: „ustawa”.
  2. Zgłoszenie może być dokonane:
  • pocztą na adres Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: „URE”), ul. Towarowa 25A, 00-869 Warszawa, z dopiskiem „Zgłoszenie sygnalisty”;
  • pocztą elektroniczną na adres: sygnalista@ure.gov.pl;
  • telefonicznie pod numerem 22 487 52 63 (rozmowy nie są nagrywane);
  • można również zgłosić pod wskazanym adresem poczty elektronicznej lub numerem telefonu chęć dokonania osobistego zgłoszenia.
  1. W zgłoszeniu należy podać:
  • imię i nazwisko, chyba, że zgłoszenie ma charakter anonimowy;
  • adres, na który ma być kierowana korespondencja w sprawie, chyba że zgłoszenie ma charakter anonimowy;
  • informację o naruszeniu prawa.
  1. Po przyjęciu zgłoszenia URE:
  • niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni przesyła sygnaliście potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, chyba, że sygnalista wystąpił wyraźnie z odmiennym wnioskiem lub istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zagroziłoby ochronie poufności tożsamości sygnalisty;
  • dokonuje wstępnej weryfikacji zgłoszenia;
  • rozpatruje zgłoszenie;
  • przekazuje zgłoszenie zewnętrzne niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia dokonania zgłoszenia, a w uzasadnionych przypadkach — nie później niż w terminie 30 dni, do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych — w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie nienależącej do zakresu działania Prezesa URE;
  • podejmuje działania następcze;
  • wydaje, na żądanie sygnalisty, zaświadczenie, w którym potwierdza, że sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy, nie później niż w terminie miesiąca od dnia otrzymania żądania;
  • przekazuje sygnaliście informację zwrotną w terminie nieprzekraczającym 3 miesiące, a w uzasadnionych przypadkach 6 miesięcy.
  1. URE może zwrócić się do sygnalisty, na podany przez niego adres do kontaktu, o wyjaśnienia lub dodatkowe informacje. Jeżeli sygnalista sprzeciwia się przesłaniu wyjaśnień lub dodatkowych informacji lub ich przesłanie może zagrozić ochronie poufności jego tożsamości, odstępuje się od żądania wyjaśnień lub dodatkowych informacji.
  2. Działanie następcze to działanie podjęte w celu oceny prawdziwości informacji w zgłoszeniu zewnętrznym, m.in. postępowanie wyjaśniające, wszczęcie kontroli lub postępowania administracyjnego, wniesienie oskarżenia, działanie podjęte w celu odzyskania środków finansowych.
  3. URE zapewnia ochronę poufności tożsamości sygnalisty oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie. Dane osobowe sygnalisty, pozwalające na ustalenie jego tożsamości, nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom, chyba, że za wyraźną zgodą sygnalisty. Wymogu tego nie stosuje się w przypadku, gdy ujawnienie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa w związku z postępowaniami wyjaśniającymi prowadzonymi przez organy publiczne lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym, w celu zagwarantowania prawa do obrony przysługującego osobie, której dotyczy zgłoszenie.
  4. URE przetwarza dane osobowe w zakresie niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia lub podjęcia działania następczego. Dane osobowe, które nie mają znaczenia dla rozpatrywania zgłoszenia, nie są zbierane, a w razie przypadkowego zebrania są niezwłocznie usuwane.
  5. Dane osobowe przetwarzane w związku z przyjęciem zgłoszenia zewnętrznego lub podjęciem działań następczych oraz dokumenty związane z tym zgłoszeniem są przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym przekazano zgłoszenie zewnętrzne lub zakończono działania następcze, lub po zakończeniu postępowań zapoczątkowanych tymi działaniami. Dane osobowe i dokumenty związane ze zgłoszeniem są usuwane i niszczone po upływie okresu przechowywania.
  6. Od momentu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego sygnalista podlega ochronie, o ile miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będącą przedmiotem zgłoszenia jest prawdziwa i że stanowi informację o naruszeniu prawa. URE zapewnia ochronę poufności tożsamości sygnalisty oraz osoby, której dotyczy zgłoszenie.
  7. Sygnalista dokonujący ujawnienia publicznego podlega ochronie, jeżeli dokona:
  • zgłoszenia wewnętrznego, a następnie zgłoszenia zewnętrznego, a URE w terminie na przekazanie informacji zwrotnej ustalonym w procedurze wewnętrznej nie podejmie żadnych działań następczych ani nie przekaże sygnaliście informacji zwrotnej lub
  •  od razu zgłoszenia zewnętrznego, a URE w terminie na przekazanie informacji zwrotnej nie podejmie żadnych działań następczych i nie przekaże sygnaliście informacji zwrotnej

- chyba, że sygnalista nie podał adresu do kontaktu, na który należy przekazać taką informację.

  1. Ochrona nie przysługuje w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy informacji niejawnych lub informacji, które podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa państwa; informacji objętych tajemnicą zawodową zawodów prawniczych; informacji objętych postępowaniem karnym oraz informacji dotyczących środków podejmowanych w celu ochrony podstawowych lub istotnych interesów bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
  2. Wobec sygnalisty nie będą podejmowane żadne działania odwetowe. Sygnalista, wobec którego podjęto działania odwetowe, ma prawo do odszkodowania.
  3. Osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia nieprawdziwych informacji może dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od sygnalisty; ponadto takie zgłoszenie jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
  4. Porad dla osób rozważających dokonanie zgłoszenia zewnętrznego udziela Rzecznik Praw Obywatelskich.
  5. W przypadku, gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach URE, zachęcamy do skorzystania z procedury zgłoszeń wewnętrznych.
  6. Zgłoszenia można również dokonać do Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa.

Metadane

Data publikacji : 24.12.2024
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Regulacji Energetyki
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Małgorzata Szalast-Piwińska Biuro Dyrektora Generalnego
Osoba udostępniająca informację:
Agnieszka Dębek Departament Komunikacji Społecznej

Opcje strony

do góry